parodontologie
Parodontologie je specializovaný obor stomatologie zabývající se léčbou zánětu dásní, léčbou paradentózy a veškerých onemocnění týkajících se dásní a závěsného aparátu zubu.
Hlavním vyvolávajícím faktorem onemocnění dásní jsou mikroby obsažené v zubním povlaku neboli plaku.
Pokud je nemocná pouze dáseň, vzniká zánět dásně neboli gingivitis. Vyléčit lze bez následků správnou ústní hygienou a odstraněním zubního kamene a úpravou či výměnou nevyhovujících stomatologických prací.
Pokud se zánět dásně neléčí, může zánět časem přestoupit na kost a vzniká parodontitis nebo parodontitida, lidově nazývaná parodontóza. Dochází k destrukci vazivových tkání a úbytku kosti. Často probíhá plíživě, bývá v časných stadiích nebolestivá, a tak její odhalení nebývá snadné. Pokud se neléčí, konečným stádiem je ztráta zubů.
Zubní kámen vzniká mineralizací povlaku zubů, přispívá k zánětu a mechanicky odtlačuje dáseň.
Důsledkem nedostatečné hygieny je krvácení dásní, zápach z úst, bolest, ústup dásní, viklavost.. Čím dříve započne léčba, tím jsou škody menší. Až se u pacienta objeví nepříjemný zápach z úst, zuby se začínají kývat, měnit polohu a odhalují se jejich kořeny, je již léčba parodontitidy velmi obtížná, leckdy nemožná a končí ztrátou zubů.
Sám pacient si jí může povšimnout až v pokročilých stádiích (týká se to hlavně kuřáků, u kterých vlivem kouření dáseň příliš nekrvácí – ale o to rychleji parodontitida postupuje, protože kouření navíc snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím).
Objeví-li se u pacienta parodontitida je potřeba co nejdříve zahájit léčbu. Čím dříve započne léčba, tím jsou škody menší . Vyšetření je hodně podobné jako u praktického zubního lékaře, s tím rozdílem, že parodontolog provádí vyšetření speciální parodontologickou sondou – měří hloubku tzv. chobotů. Prohlídka může být doplněna rentgenem nebo dalšími odbornými vyšetřeními. Následně parodontolog stanoví diagnózu a navrhne způsob léčby – ať již nechirurgickou (tzv. konzervativní), či při závažnějším stavu terapii chirurgickou.
1. prvním stupněm léčby
je zvládnutí hygienické fáze, kterou provádí dentální hygienistka) a spočívá v odstranění bezprostřední příčiny vzniku onemocnění –zubního povlaku (plaku) a zubního kamene (mineralizovaného plaku).
Náplní práce dentální hygienistky je:
odstranění mikrobiálního povlaku z mezizubního prostoru a z krčků zubů
odstranění zubního kamene nad i pod dásní (z parodontálního chobotu)
dlouhodobé a kvalitní kontroly zvládnutí ústní hygieny pacientem podle instruktáží
kontrola používaných pomůcek dentální hygieny (kontrola velikosti mezizubní kartáčků , správné techniky čištění aj.)
2. druhým stupněm léčby
je vlastní specializovaná péče ze strany parodontologa. Podle závažnosti postižení se nasazuje odpovídající léčba, která může být konzervativní, bez chirurgického zásahu až po chirurgickou léčbu, či například terapii laserem (sterilizace chobotů aj.).
3. Třetí fáze
se skládá z pravidelných kontrol u dentální hygienistky (po 4 až 6 měsících) a u parodontologického specialisty (dle závažnosti stavu cca 1x ročně)
Je důležité zdůraznit, že správná léčba a důsledná dentální hygiena může v jakémkoliv stádiu paradontitidy zlepšit zdraví dásní a zabránit tak přechodu onemocnění do pokročilejšího stádia, jehož důsledkem může být i ztráta zubů!
Na rozdíl od zánětu dásní (tj.gingivitidy) způsobuje parodontitida trvalé poškození, pouze v některých méně závažných případech je možná regenerace porušeného vaziva tzv. ad integrum , tj. zcela.
Chronická parodontitida může být jednou z příčin i dalších závažných onemocnění, neboť se může stát zdrojem infekcí a zánětů v celém lidském těle. Je prokázána souvislost mezi parodontitidou a zvýšeným výskytem srdečních onemocnění a centrálních mozkových příhod.
Jak předcházet vzniku parodontitidy?
Pasty
jsou pouze doplňující prostředek čištění. Neklademe na ně důraz. Jejich přínos je hlavně v možnosti snížení citlivosti krčků ( sensitivní pasty s jiným fluoridem než monofluorofosfátem)
Ústní vody
příliš nedoporučujeme
z těchto důvodů : povlak neodstraní , do povlaku k bakteriím nepronikají , bakterii zahubí až za 10 minut, často pigmentují zuby , zmnožují povlak na jazyku a zabarvují ho, způsobují pachutě
pravidelnou a systematickou péčí o chrup – preventivní prohlídka u svého registrujícího zubního lékaře jednou za 6 měsíců (plně hrazeno ZP)
pravidelnou návštěvou dentální hygienistky jednou za 6 měsíců
Parodontologii se na našem pracovišti STOMATOLOGIE VYŠKOV věnuje MUDr. Hana Bělohlávková
Kontakt
MUDr. Hana Bělohlávková
tel. +420 517 333 888
MUDr. et MUDr. Richard Pink, PhD.
tel. +420 517 333 888
MUDr. Bohdana Jelečková
tel. +420 517 448 721
MDDr. Denisa Francová
tel. +420 517 343 287
Dagmar Gottvaldová, Dis.
dentální hygiena
tel. +420 517 448 721
Veronika Boháček Kummerová, Dis.
dentální hygienistka
tel. +420 517 448 721, mob. +420 702 323 986
Recepce
Dagmar Dufková, Dis
stomatologie a stomatochirurgie tel. +420 517 333 888, 517 343 287
Šárka Syslová
ortodoncie a dentální hygiena tel. +420 517 448 721
Joklova 102/18, 682 01 Vyškov
email: info@stomatologievyskov.cz
recepceortodoncie@gmail.com
web: www.stomatologievyskov.cz
facebook: Stomatologie Vyškov