stomatochirurgie

Doc. MUDr. et MUDr. Richard Pink

Zdravotní sestra: Lenka Böhmová

Co prosím od pacientů k ošetření:
– Žádanku od svého stomatologa či praktického lékaře
– RTG
– Platnou kartičku pojišťovny
– Seznam užívaných léků u komplikovaných nemocných

Prováděná vyšetření

  • jednoduché extrakce zubů a extrakce semiretinovaných a retinovaných zubů - extrakce zubů provádíme v lokální anestesii. Dlouholetou praxí jsme připraveni léčit i komplikace, které i u běžné extrakce mohou nastat (uzavření komunikace s čelistní dutinou, stavění postextrakčního krvácení, zalomení kořene nebo jeho dislokace do měkkých tkání)
  • odstranění cyst
    cysty definujeme jako patologickou dutinu s vlastním pouzdrem, epiteliální výstelkou, vyplněnou kašovitým obsahem. Typickou vlastností cysty je její expanzivní růst, a proto by měla včas odstraněna tzv. exstirpací cysty. Výkon se provádí v lokální anestesii v ATB cloně a nechává se většinou vyhojit postupnou osifikací kostní dutiny.
  • úpravy měkkých tkání v dutině ústní a rtů
    cílem těchto chirurgických výkonů je odstranění drobných slizničních výrůstků, kostních nerovnostní na dásňovém výběžku, úprava protetického lože, tak aby protéza lépe držela.
  • periapikální chirurgii včetně retrográdního plnění kořenových kanálků
    endodontická chirurgie doplňuje endodontické ošetření zubů s cílem jejich zachování. Principem je zkrácení apikální části kořene s odstraněním granulační tkáně, cysty nebo cizorodého materiálu.
  • ortodonticko-chirurgické výkony
    • jedná se o napřímení stoliček, tak abychom jim umožnili růst do dutiny ústní.
    • patefakce zubů, během chirurgického výkonu je odklopena sliznice, vizualizována korunka zubu a nalepen zámek, kterým se pak zub ortodontista snaží zařadit zub do zubního oblouku.
    • extrakce přespočetných zubů.
  • autotransplantace zubů
    smyslem této léčebné metody je přenesení zubního zárodku na místo chybějícího nebo extrahovaného zubu. Výkon se většinou provádí v celkové nebo lokální anestesii podle 3D modelu zubu, tak aby bylo dosaženo maximální přesnosti.
  • augmentační výkony (doplňování měkkých i tvrdých tkání)
    jedná se zvětšení objemu kosti dásňového výběžku, tak aby v okolí implantátu byl její dostatek, což je základní předpoklad úspěšné implantace. Využíváme buď vlastní kosti nebo syntetických přípravků s osteoindukčními účinky (Bio-Oss). Výkon se provádí většinou v lokální anestesii a v ATB cloně.

Ordinační hodiny

Pondělí:

Úterý:

Středa: 7:00 - 14:00

Čtvrtek:

Pátek:

Konzultace a vyšetření za implantaci:500,- Kč
RTG – OPG:500,- Kč
Implantát s korunkouod 29 000,- Kč
Augmentace kosti10 000,- – 15 000,- Kč
Augmentace měkkých tkání5 000,- Kč
Autotransplantace zubu6 000,- Kč

Platba je možná pouze v hotovosti.

Informace pro pacienty
Zubní implantát je dnes ekvivalentem vlastního zubu, který je zaveden do kosti čelisti na jeho původní místo s plnohodnotnou funkcí.

Implantáty jsou indikovány jednak k náhradě jednotlivých zubů nebo jako pilíře pod fixní nebo snímací zubní náhradu.

Nejsou vhodné zejména u kuřáků s nedostatečnou hygienou dutiny ústní, u adolescentů mladších 16 let a u polymorbidních pacientů.

Zubní implantáty nám umožňují fixní náhradu i v této situaci zhotovit a navíc nemusí být obroušeny okolní zuby jako při zhotovení klasického fixního můstku. Pevnou fixaci v kosti, a vnímání zubního implantátu jako vlastní zub považujeme za jeho hlavní přednosti.   

Výkon se provádí zpravidla v lokální anestesii. Po odklopení sliznice s okosticí je vypreparována štola o dané, předem vyměřené výšce a šířce. Tato část výkonu je minimálně bolestivá. Po přihojení implantátu do kosti (za 4 – 6 měsíců), následuje modelace okolních měkkých tkání vhojovacím válečkem.

Na tuto fázi navazuje otisk a vlastní zhotovení náhrady v laboratoři.

Celá fáze od samotného zavedení až po předání korunky trvá cca 5 – 6 měsíců. Z dlouhodobého hlediska je úspěšnost zavedení asi 95%. Celková trvanlivost implantátu je ale závislá na mnoha faktorech, zejména kvalitě hygieny dutiny ústní.
Stejně tak jako všechny chirurgické výkony je i implantace do jisté míry spojena s určitými zdravotními riziky, která se však vyskytují velmi zřídka.

Implantace selhává nejčastěji následkem nedostatečné hygieny a kouření, užíváním některých druhů léků nebo vlivem nedostatečného množství kostní tkáně v okolí implantátu.

Častou komplikací může být vznik infekce nebo mechanické poškození (ulomení) implantátu.

Možné komplikace po zákroku

  • Infekce v oblasti implantace
  •  Poškození okolních struktur (zbývající zuby, krevní cévy a nosní dutinu)
  • Poškození okolních nervových zakončení, které zapříčiňuje bolest a brnění v příslušné oblasti
    (při implantaci do dolní čelisti v těsné blízkosti těchto struktur)
  • Zánět čelistní dutiny (při implantaci do horní čelisti v těsné blízkosti těchto struktur)

Pokud se k nám nemůžete dovolat, napište zprávu na mobilní číslo+420 703 165 984 či na e-mailovouadresu info@stomatologievyskov.cz – ozveme se Vám zpět.